Ekonomi

Bursalı gençlerin Avrupa Günü

BURSA (İGFA) – Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) bünyesinde 1997 yılından bu yana faaliyet gösteren AB Bilgi Merkezi, Türkiye’de AB Bilgi Merkezleri Ağı’nın desteklenmesi projesi kapsamında Bursa Maliye Bakanlığı’nın mali desteği ile hayata geçirildi. Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu. ‘Barış, birlik ve beraberlik içinde yaşamak’ sloganıyla tüm dünyada kutlanan Avrupa Günü kapsamında her yıl 9 Mayıs’ta düzenlenen ‘AB Eğitim ve Gençlik Programları Tanıtım Toplantısı’na lise öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

‘Birlikte güçlüyüz’ sloganıyla düzenlenen etkinliğin moderatörlüğünü yapan BTSO Genel Sekreter Yardımcısı ve Bursa AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Hasan Fazilet açılış konuşmasında, “Üniversiteye hazırlanan gençlerimiz ayrıcalıklı eğitim fırsatlarını yakından takip etmeli. AB tarafından sunulmaktadır. Yurtdışındaki eğitim fırsatlarını araştırmaya başlamak ilk adımı atıyor. Gençlerimizin kariyer planlamalarında önemli bir yere sahip olacak bu adım, geleceklerini şekillendirmelerine ışık tutacaktır. AB Bilgi Merkezi olarak etkinliklerle öğrencilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Bursa Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Lideri Prof. Dr. Fatih Karpat da AB’nin eğitim, iş deneyimi ve spor faaliyetleri alanlarında hazırladığı ERASMUS ve Avrupa Dayanışma Programı (ESC) gibi birçok projenin büyük fırsatlar sunduğunu söyledi. öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri için fırsatlar. Karpat, “Avrupa Birliği’ne aday ülke olmamız ve ekonomik iş birliği başta olmak üzere birçok noktada bağlarımızın olması bu bölgeyi daha cazip kılıyor. Eğitim hayatınız boyunca, mezun olup iş bulduğunuz zaman bile Avrupa Birliği ülkelerinden birisiyle temasa geçme ihtimaliniz çok yüksek. Geleceğinizi şekillendirmeye başladığınız bu zamanlarda ilk işiniz olarak eğitiminize odaklanmalı, hem değişim programlarını hem de yurt dışı gençlik projelerini araştırarak bu fırsatları kaçırmamalısınız.

haber-seben.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu