Ekonomi

Bulgaristan Kozloduy Atom Enerji Santrali’nin 7. reaktörünü inşa etme kararı aldı

Bulgaristan Başbakanı Nikolay Denkov, hükümetin Kozloduy Atom Enerjisi Santrali’nin (AEZ) 7’nci reaktörünü Tuna Nehri kıyısına inşa etme kararı aldığını belirtti.

Denkov, Bakanlar Kurulu Toplantısı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Santralin kapasite artırımından “AEZ Kozloduy-Yeni Kapasiteler” adlı şirketin sorumlu olduğunu belirten Denkov, söz konusu şirkete 250 milyon avroluk ek bütçe tahsis edildiğini söyledi.

Denkov, bu kapsamda “AEZ Kozloduy-Yeni Kapasiteler” isimli şirketin 7’nci reaktörü inşa edecek firmalarla görüşmelere başlayacağını söyledi.

AEZ Kozloduy’un 8’inci reaktörü için görüşmelerin başlamasının planlandığını belirten Denkov, “İki yeni reaktör yepyeni bir teknolojiyle inşa edilecek. Bu reaktörlerin üretim güçleri (ihtiyaçlara göre) çok kısa sürede değiştirilebilir.” Böylece bunlar devreye girdiğinde enerji sistemimiz dengeli yönetilmiş olacak.” ifadesini kullandı.

Yeni reaktörün 2033 yılına kadar tamamlanıp işletmeye alınması bekleniyor.

Öte yandan Tuna Nehri kıyısındaki ülkede tek olan santralin 7. ve 8. reaktörlerinin toplam kapasitesi 2 bin 300 megavat olacak.

Bulgaristan’da nükleer enerji kapasiteleri

2007 yılında Avrupa Birliği’ne (AB) katılan Bulgaristan, önceki dönemde “riskli” sayılan eski ve Rus yapımı Kozloduy santralinin toplam 1760 megavat kapasiteli ilk 4 reaktörünü kapattı. katılım süreci.

Santralde şu anda her biri 1000 megavatlık iki reaktör elektrik üretiyor.

“AEZ Kozloduy-Yeni Kapasiteler” şirketi, Amerikan şirketi Westinghouse Electric Company (WEC) ile Haziran ayında “AP-1000” tipi yeni bir reaktörün üretimi için ön anlaşma imzaladı.

WEC, daha sonra 7’nci reaktörün inşaatına katılacak 5 Bulgar taşeron firmayla anlaşma sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu