Haber

Deniz türleri, Büyük Pasifik’in ortasındaki çöplüklerde gelişmeye başlar.

Cbsnews’in haberine göre, Büyük Pasifik’teki çöp yığınları araştırmacısıBilim adamları, bunların yüzde 70’inden fazlasının kıyılarda yaşayan deniz canlıları olduğunu keşfetti.

Araştırmacılar, Kasım 2018-Ocak 2019’da çöp yığınlarından topladıkları balık ağları, ipler ve şişeler dahil 105 parçayı inceledi.

Bu çöp yığınlarının yaklaşık üçte ikisinin, kıyı ve açık denizlerde yaşayan canlı türlerinin bu atıkları yuva yaptıkları gözlemlenmiştir.

Araştırmacılar tarafından yapılan ortak açıklamada, söz konusu cinslerin açık denizlerde yaşadığının keşfedilmesinin yeni bir şey olmadığı ancak atık arttıkça atıkların sıklığının ve çeşitliliğinin arttığı ve bunun yeni olduğu belirtildi.

açıklamada, “Sonuçlarımız bize okyanus ortamının ve yüzen plastik yığınların kıyı deniz türleri için oldukça uyumlu olduğunu gösteriyor. “Bir yaşam öyküsü olan bu deniz canlıları, açık okyanusta hayatta kalabilir, üreyebilir ve karmaşık nüfus ve topluluk yapılarına sahip olabilir.”ifadesi kullanıldı.

Plastisfer (plastik eko sistemi) artık kıyı deniz canlılarının popülasyonları.Bildiride, açık okyanusa gerçek anlamda yayılması ve pelajik (deniz toplulukları) topluluğunun kalıcı bir modülü haline gelmesi için olağanüstü yeni fırsatlar sağlayabileceği vurgulandı. temelden değişen okyanus toplulukları ve ekosistem süreçleriBunun, türlerin dağılması ve büyük bir mekansal ölçekte biyocoğrafyadaki kaymalar için potansiyel sonuçlarla değişebileceğinin altı çizildi.

Araştırma, Doğa Ekolojisi ve Evrimidergide yayınlandı.

Son zamanlarda yapılan başka bir çalışmada, bir acil müdahale politikası uygulanmadığı sürece2040 yılına kadar okyanuslardaki plastik atık oranının 2,6 kat artacağı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu