Ekonomi

İnşaat malzemeleri sektörü yerel seçimler öncesi güçlenme bekliyor

ANKARA (İGFA) –İnşaat malzemeleri iş kolunun çatı kuruluşu olan Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), Aylık Kesit Raporu’nun Mayıs 2023 sonuçlarını yayınladı.

Yılın ilk çeyreğinde alt fasılların 11’inde üretim artarken, 11’inde geriledi. . Rapora göre 2023 yılı Mart ayında iş makineleri sanayi üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 arttı. Böylece yılın ilk çeyreğindeki üretim artışı yüzde 1,2 oldu.

Sektördeki sınırlı büyüme iç ve dış talepteki gerilemeden kaynaklanmıştır.

Üretimde en yüksek artış %43,6 ile metal kapı ve pencerelerde gerçekleşti.

YILIN İKİNCİ YARISINA İLİŞKİN ÖNGÖRÜLER

Raporda, seçimlerin geride kalmasıyla birlikte yılın ikinci yarısına ilişkin tahminlerin büyük ölçüde şekillenmeye başladığı da belirtildi.

Türkiye İMSAD raporuna göre 2023’ün ilk yarısında dış piyasalarda görülen zayıflamayı, sarsıntı ve seçim beklentileri etkiledi.

Bu noktada seçimlerin de geride kalmasıyla birlikte yılın ikinci yarısına ilişkin projeksiyonlar büyük ölçüde şekillenmeye başladı. Buna bağlı olarak inşaat sektörünü ve iş makinaları sektörünü etkilemesi beklenen farklı unsurlar ön plana çıktı. Bu unsurlardan en değerlisi, yeni yönetimin para ve maliye politikalarında normalleşme sinyalleri vermesiydi. Böylece merkez bankası faizlerinde ve diğer kredi faizlerinde artış beklentisi ortaya çıktı.

Ekonomiyi soğutmak amacıyla uygulanması beklenen sıkı para politikasının yılın ikinci yarısında inşaat branşını sınırlama ihtimali güçlendi.

Raporda, 2024 yılı Mart ayı sonunda yapılacak yerel seçimler öncesinde yerel yönetimlere klasik olarak altyapı ve üstyapı inşaat faaliyetlerine ağırlık verileceği belirtilirken, şubede yaşanması beklenen bu faaliyetin, , inşaat malzemeleri sektörünün güçlenmesinde değerli bir unsurdur.

mecitozu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu