Ekonomi

Kanada, Çin merkezli AIIB ile çalışmayı durdurdu

Kanada Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Chrystia Freeland dün yaptığı açıklamada, Kanada hükümetinin Çin merkezli Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile çalışmayı durdurduğunu duyurdu. Bakan Freeland, kararın bankada çalışan bir Kanadalı’nın “bankanın Çin Komünist Partisi kontrolünde olduğunu” öne sürerek istifa etmesi üzerine alındığını belirtti. AIIB Bank, argümanları “temelsiz ve hayal kırıklığı yaratan” olarak nitelendirdi.

AIIB Bank’ta çalışan Kanadalı Bop Pickard, dün bankadan istifa ettiğini açıklayarak vatansever bir Kanadalı olduğunu vurgulayarak, “Banka Komünist Parti üyelerinin hakimiyetinde ve aynı zamanda akla gelebilecek en zehirli kültürlerden birine sahip. AIIB üyeliğinin ülkemin çıkarlarına hizmet ettiğine inanmıyorum.” .

AIIB: AÇIKLAMA TEMEL VE ​​HAYAL KIRIKLIDIR İİB ise geçen yıl Mart ayından bu yana İrtibat Birimi Genel Müdürü olarak görev yapan Bob Pickard’ın istifasını kabul ettiklerini belirterek, “Sayın Pickard’ın geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıyan yorumları ve Banka’yı nitelendirme şekli asılsızdır ve “Banka ile çalışan müttefiklerle durumu görüşeceğiz” dedi. Gelişmelerin ardından Kanada Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Chrystia Freeland, Kanada hükümetinin kararını dün bakanlığın internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Bugün Asya Altyapı Yatırım Bankası’ndan (AIIB) Banka’dan bir Kanada vatandaşının istifa ettiğini öğrendim. Banka. Kanada Hükümeti, Banka’da hükümet tarafından yürütülen tüm faaliyetleri derhal durduracaktır ve ben de Maliye Bakanlığı’na, ortaya atılan argümanların ve Kanada’nın AIIB’ye katılımının derhal gözden geçirilmesine öncülük etmesi talimatını verdim. Bankanın üyesi olan müttefiklerimiz ve ortaklarımızla da bu konuyu görüşeceğiz. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, ortak küresel zorlukların ele alınmasında kesinlikle bir rol oynamalıdır. Bununla birlikte, dünya demokrasileri, stratejik kırılganlıklarımızı otoriter rejimlerle sınırlayarak ekonomilerimizin risklerini hafifletmeye çalışırken, bu rejimlerin dünya genelinde nüfuzlarını hangi yollarla uyguladıkları konusunda net olmalıyız. Duyurduğum inceleme hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek ve tamamlandıktan sonra ortaya çıkacak hiçbir sonucu göz ardı etmeyeceğim.” AIIB BANKASI Çin merkezli Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB), Asya-Pasifik bölgesindeki altyapı inşaatını desteklemeyi amaçlayan Çin liderliğindeki uluslararası bir banka olarak 2016 yılında kuruldu. Bankanın halihazırda 106 üyesi bulunmakta ve bir kalkınma bankası olarak hizmet vermektedir.

haberkalkandere.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu